İçeriğe geç

The 5 Love Languages

Kategori: Uncategorized

Birkaç yıl önce biri bana; böyle bestseller olmuş, Migros’ta kasanın yanında satılan Secret kitabının yanına iliştirilse sırıtmayacak gibi duran bu kitabı okuyacağımı, dahası başkalarına da tavsiye edeceğimi söylese muhtemelen ona ‘hadi oradan’ derdim.

Kitabın çok basit bir tezi var: İnsanlar sevgilerini farklı şekillerde gösterirler.

Bu kadar.

E bunu bilmeyen mi var? 

Yok tabi. 

Ama yazar bu tezini çok güzel kavramsallaştırmış ve mesleğinin getirdiği tecrübeler ve yaşadığı örnek olaylarla gayet başarılı bir şekilde kitabı kurgulamış. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere Chapman genelde 5 temel şekilde sevgimizi gösterdiğimizi ve sevgi beklentilerimizi de yine bu 5 başlıktan genelde bir ikisine ağırlık vererek ürettiğimizi iddia ediyor. Kitabın websitesinde yer alan şu testi çözerek (mümkünse kitabı okuduktan sonra) siz de kendi sevgi dilinize dair daha somut bir fikir edinebilir, hatta yakın çevrenizdeki sevdiğiniz insanlara da çözdürerek ‘demek hep bu yüzdenmiş’ şeklinde aydınlanmalar yaşayabilirsiniz.

Bu kitap beni niye etkiledi?

Belki de çok basit bir hakikat olarak gözümün önünde durmasına rağmen bir türlü farkına varamadığım bir şeyin farkına varmamı sağladı: Benim kendime has bir sevgi dilim var, insanlara sevgimi genelde o dil üzere gösteriyorum, fakat kendisinden sevgi beklediğim insanların sevgi dilinin benimkinden farklı olabileceğini çoğu zaman fark edemediğim için (neticede duygusal bir alan bu) hayal kırıklığına uğruyor ve onları sürekli sevgi testine tabi tutup sınıfta bırakıyorum. Ve mutsuz oluyorum tabi ki..

Herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir ama ben bu kitabı okuduktan sonra en yakınımdaki insanlara ve onların davranışlarına bakışım olumlu yönde ciddi bir değişim ve gelişim gösterdiği için sizlere de tavsiye etmeyi kendime bir görev addettim.

Okuyacak olursanız muhakkak geri dönüşlerinizi bekliyorum.

Kitapla kalın.. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir